קופת גמל להשקעה – כל מה שצריך לדעת

קופת גמל להשקעה היא אחד מאפיקי החיסכון האטרקטיביים ביותר שקיימים היום, בזכות שילוב של ניהול כספים מקצועי, הטבות מס, ודמי ניהול נמוכים יחסית.

ריכזנו כאן את כל מה שצריך לדעת על החיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה – איך לבחור נכון קופת גמל להשקעה והדרכים לניצול היתרונות הגדולים של קופת הגמל להשקעה להגדלת החיסכון העתידי.

קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה – השורות התחתונות (לחצו על כל שורה לפירוט)

1. קופת הגמל להשקעה היא מוצר חיסכון מעולה, הנהנה ממספר יתרונות משמעותיים על פני חיסכון באמצעות קרנות נאמנות, פוליסות חיסכון ותוכניות חיסכון בבנקים.

קופת הגמל להשקעה היא מוצר חיסכון חדש, שהשיק משרד האוצר בנובמבר 2016, במטרה לעודד את החיסכון לטווח בינוני וארוך.

כדי לשכנע אותנו לחסוך באמצעות קופת הגמל להשקעה, הגדיר משרד האוצר מספר הטבות ייחודיות למוצר זה, המייצרות עבורו יתרונות משמעותיים על פני רוב מוצרי החיסכון הקיימים כיום, ובהם קרנות הנאמנות, פוליסות החיסכון של חברות הביטוח ותוכניות החיסכון של הבנקים.

יתרונותיה הבולטים של קופת הגמל להשקעה הם:

1. כספי החיסכון נזילים לחלוטין

2. דמי ניהול נמוכים יחסית.

3. גמישות מלאה בהפקדות - ניתן להפקיד באופן חד פעמי, בהוראת קבע, או בשילוב של השניים.

4. החיסכון באמצעות הקופה מאפשר דחייה של המס על רווחי ההון למועד משיכת הכספים.

5. ניתן לעבור בין מסלולי השקעה ובין חברות מבלי לשלם מס רווח הון.

6. והבונוס האמיתי - פטור ממס על רווחי ההון למי שימשוך את הכספים כקצבה לאחר גיל 60.

עדכון - בהתאם למה שכתבנו כאן, אכן נראה שהחוסכים מבינים את יתרונות קופת הגמל להשקעה, ובתוך חודש וחצי ממועד השקתה, הושקעו בקופות הגמל השונות להשקעה כחצי מיליארד ש"ח.

בסעיפים הבאים נסקור את היתרונות המרכזיים של קופת הגמל להשקעה ואת הדרכים למקסם את ההטבות שהיא מציעה.

בשורה התחתונה ניתן לומר שקופת הגמל להשקעה היא מוצר החיסכון לטווח הבינוני הטוב ביותר כיום עבור שכירים, ועבור עצמאים המנצלים את תקרת ההפקדה לקרן השתלמות באופן מלא.

2. היתרון המרכזי של קופת הגמל להשקעה - הטבות המס.

קופת הגמל להשקעה נהנית משתי הטבות מס מרכזיות:

1. דחייה של המס על רווחי ההון למועד משיכת הכספים - אמירה מפורסמת (המיוחסת בטעות לאלברט איינשטיין) גורסת כי "אין ביקום כח החזק מכוחה של ריבית דריבית".

ואכן, בדיקה של ביצועיהם של שני תיקי השקעות, אחד החייב בתשלום מס רווחי הון בעת ביצוע כל פעולת מכירה של נייר ערך, ושני המשלם את מס רווחי ההון רק בעת פידיון כלל כספי החיסכון, מראה יתרון של עשרות עד מאות אחוזים לטובת תיק ההשקעות הנהנה מדחיית מס רווחי ההון.

חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, מאפשר לעבור בין מסלולי השקעה, ואף בין קופות גמל וחברות ביטוח שונות, מבלי לשלם מס רווח הון בעת המעבר.

בכך משיגה קופת הגמל להשקעה יתרון משמעותי על פני קרנות הנאמנות ותוכניות החיסכון בבנקים, בהן כל משיכה של כספים נחשבת כאירוע מס, וגם על פני פוליסת החיסכון, שבה ניתן אמנם לעבור בין מסלולי השקעה מבלי לשלם מס, אך מעבר לחברה אחרת נחשב בהחלט כאירוע מס.

מוצר החיסכון היחיד לטווח בינוני הנהנה כיום מתנאים אלה (ואף טובים יותר) הוא קרן ההשתלמות, אך בניגוד לקופת הגמל להשקעה אליה יכול כל אדם להצטרף, ההצטרפות לקרן השתלמות מוגבלת עבור חלק גדול מהשכירים.

בנוסף, תקרת ההפקדה לקרן ההשתלמות (18,240 ש"ח בשנת 2018) נמוכה באופן משמעותי ביחס לתקרה של 70,000 ש"ח בשנה, לאדם, בקופת הגמל להשקעה (ולמשפחה בת 4 נפשות - תקרה הפקדה של 280,0000 ש"ח בשנה...).

2. פטור מלא או חלקי ממס על רווחי ההון למי שימשוך את הכספים לאחר גיל 60 - חוסכים, אשר ישאירו את כספי החיסכון בקופת הגמל להשקעה עד גיל הפרישה, יכולו לקבל אותם לאחר מכן כקצבה חודשית הפטורה ממס.

3. יתרון שני של קופת הגמל להשקעה - נזילות מלאה של הכספים.

בניגוד לקופת הגמל הסטנדרטית ולתוכניות החיסכון בבנקים, ניתן למשוך את הכספים המופקדים בקופת הגמל להשקעה בכל עת, ללא קנס כלשהו.

4. יתרון שלישי - ניהול מקצועי בדמי ניהול נמוכים וללא מינימום הפקדה.

קופות הגמל להשקעה צפויות לאפשר חיסכון במגוון רחב של מסלולי השקעה - סולידיים, מנייתיים, אקטיביים ופסיביים, בהתאם לבחירת החוסך. ניהול הכספים יתבצע על ידי חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים, ובדמי ניהול נמוכים ביחס למקובל עבור ניהול תיקי השקעות או בקרנות נאמנות.

דמי הניהול המקסימליים בקופות הגמל להשקעה עומדים על 4% מההפקדה ו-1.05% מהחיסכון, אך בפועל הם נמוכים יותר ועומדים בממוצע על כ-0.7%.

5. במקום למשוך את הכספים מקופת הגמל להשקעה, ניתן לקחת ממנה הלוואה בתנאים מצויינים.

בדומה לקופות הגמל הרגילות ולקרנות ההשתלמות, גם מקופת הגמל להשקעה ניתן לקחת הלוואה, בתנאים טובים מהנהוג בשוק. מגבלת ההלוואה היא 80% מהחיסכון הצבור בקופה, ותקופת ההלוואה המקסימלית היא 7 שנים.

6. קופת הגמל להשקעה היא אופציה מצוינת לחיסכון לילדים, וגם משרד האוצר הבין את זה וקבע אותה כברירת המחדל לתוכנית ''קופת חיסכון לכל ילד.''

מהלך נוסף שיזם משרד האוצר, הוא קופת החיסכון לכל ילד, במסגרתה יחסכו עבור כל ילד במדינת ישראל 50 ש"ח בחודש, עד הגיעו לגיל 18 או 21.

על מנת למקסם את כספי החיסכון הצפויים, החליט משרד האוצר שברירת המחדל לניהול כספי החיסכון לילדים עד גיל 15 תהיה קופת הגמל להשקעה.

לפי הערכות משרד האוצר צפויות קופות הגמל להשקעה להשיג תשואה עודפת משמעותית ביחס לתוכניות החיסכון בבנקים - כ-4% בקופת הגמל להשקעה, לעומת כ-1% בתוכניות החיסכון בבנקים.

7. מרוויחים יותר מ-10,000 ש''ח בחודש ורוצים להגדיל את ההפקדות לפנסיה? יכול להיות שעדיף לכם לעשות את זה בקופת הגמל להשקעה.

הטבת המס בעת ההפקדה לקרן פנסיה מוגבלת לסכום הפקדה חודשי של כ-602 ש''ח (נכון לשנת 2017).

בעוד שההפקדה המינימלית של שכיר לקרן פנסיה היא 6%, שכירים שמעוניינים להגדיל את הפקדותיהם לפנסיה יכולים להפקיד עד 7% משכרם

אך לעובדים המרוויחים יותר מ-10,000 ש''ח בחודש (בהנחה שההפקדות שלהם לפנסיה מבוצעות מהשכר כולו), הגדלת ההפקדות לא תזכה אותם בהטבת מס נוספת, ולכן מציע נדב טסלר בבלוג פנסיוני לאותם שכירים להפקיד את הסכומים הנוספים לקופת גמל להשקעה ולא לקרן הפנסיה.

כך ניתן ליהנות מרכיב חיסכון פנסיוני נזיל, שניתן למשוך אותו בכל עת.

קבלת הצעות לקופת גמל להשקעה

לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

1. האם כדאי לחסוך בקופות גמל להשקעה?

קופת הגמל להשקעה מספקת מספר יתרונות משמעותיים מאוד לחוסכים לטווח הקצר, הבינוני והארוך:

א. כספי החיסכון נזילים בכל עת – יתרון על פני קרן ההשתלמות, קופת הגמל הרגילה ותוכניות החיסכון בבנקים.

ב. ניהול מקצועי של הכספים – בבית השקעות או חברת ביטוח לבחירתכם, במגוון רחב של מסלולי השקעה.

ג. גמישות מלאה באופן ההפקדה לקופת הגמל להשקעה – סכום חד פעמי, הוראת קבע וכו'.

ד. גמישות בניוד הכספים – העברת כספי החיסכון ממסלול השקעה אחד לאחר, או בין חברה אחת לאחרת לא מחייבים תשלום מס רווח הון.

ה. תקרת הפקדה שנתית גבוהה (יחסית) – 70,281 ש"ח בשנה לאדם (כלומר – במשפחה בת 5 נפשות ניתן להפקיד עד כ-351,000 ש"ח).

ו. הטבות מס – בנוסף ליכולת לעבור בין מסלולי השקעה וחברות מבלי לשלם מס ("דחיית מס"), הטבת מס נוספת של פטור מלא על מס רווחי ההון תינתן למי שימתינו עם משיכת הכספים לגיל פרישה (החל מגיל 60), וימשכו אותם כקצבה.

ז. דמי ניהול נמוכים – דמי הניהול הממוצעים בקופות הגמל להשקעה נמוכים יותר מהנהוג בפוליסות החיסכון של חברות הביטוח או בקרנות הנאמנות.

ח. אפשרות לקחת הלוואה בתנאים אטרקטיביים – ניתן לקחת הלוואה בשיעור של עד 80% מהכספים, לתקופה של עד 7 שנים, לשלם ריביות נמוכות (פריים / פריים מינוס חצי) ולהמשיך ליהנות מהתשואות שצוברים כספי הקופה (הערה – מאחר שהמוצר חדש יחסית, רק חלק ממנהלי קופות הגמל מאפשרים כרגע לקחת הלוואה כזו – קראו עוד כאן).

ניתן לראות שקופת הגמל להשקעה נהנית מיתרונות רבים, ולמעשה מתאימה למגוון רחב של סוגי חוסכים לטווחים הקצר, הבינוני והארוך (אגב – לחוסכים המבוגרים יותר – בגילאי 55-60 מומלץ לבדוק גם את האפשרות להשקיע בקופת גמל לפי תיקון 190).

חשוב! קופת הגמל להשקעה היא אחד ממוצרי החיסכון המוצלחים ביותר כיום, בזכות שילוב של נזילות מלאה, הטבות מס, דמי ניהול נמוכים וגמישות בניהול הכספים

קופת גמל להשקעה – מדריכים וכלים

2. איך לבחור נכון קופת גמל להשקעה?

בבחירת קופת גמל להשקעה, חשוב להתמקד ב-3 פרמטרים מרכזיים:

 1. איכות ניהול הכספים (המתבטאת בתשואות של קופת הגמל להשקעה לאורך זמן).
 2. דמי הניהול.
 3. מסלולי ההשקעה האפשריים בקופה.

א. איכות ניהול כספי קופת הגמל להשקעה

אחד היתרונות המשמעותיים של קופת הגמל להשקעה הוא הניהול המקצועי של הכספים על ידי חברות ביטוח ובתי השקעות מהמובילים בשוק.

בדומה לתהליך הבחירה המומלץ לקרנות השתלמות וקופת גמל, חשוב להשוות בין מנהלי קופות הגמל להשקעה בשני נושאים עיקריים: תשואות עבר ורמת סיכון.

תשואות עבר טובות, שהושגו ברמת סיכון סבירה, מעידות על מנהלי השקעות טובים. מצד שני, מנהלי השקעות שהשיגו בשנים האחרונות באופן קבוע תשואות נמוכות, עלולים לגרום נזק משמעותי לחיסכון שלכם, ועדיף להימנע מהם – גם אם יציעו דמי ניהול נמוכים מאוד.

כאשר משווים תשואות מומלץ בדרך כלל לבדוק תקופות של מספר שנים, אך מכיוון שקופת הגמל להשקעה היא מוצר חדש יחסית, שהושק רק בנובמבר 2016, עדיין לא קיימים לה נתוני תשואה לטווחי זמן כאלה.

מהסיבה הזו אנחנו ממליצים בעת בחירת קופת גמל להשקעה לבדוק גם את ביצועי קופות הגמל להשקעה השונות וגם את ביצועי קופות הגמל לחיסכון – על מנת לוודא שאנחנו לא בוחרים בבית השקעות שהייתה לו שנה אחת מוצלחת בלבד.

את השוואת התשואות בקופות הגמל להשקעה ובקופות הגמל לחיסכון ניתן לבצע באתר גמל נט של משרד האוצר, או אצלנו באמצעות הכלים הפשוטים והאובייקטיביים שפיתחנו – השוואת קופות גמל להשקעה, והשוואת קופות גמל.

ההמלצה שלנו היא לבחור את 3-4 בתי ההשקעות שנמצאים בפסגת רשימת התשואות בשלוש השנים האחרונות ולעבור לסעיף דמי הניהול.

ב. קופת גמל להשקעה – דמי ניהול

אחרי התשואות, דמי הניהול שתשלמו הם הגורם המשפיע ביותר על סכום החיסכון שתצברו לאורך השנים בקופת הגמל להשקעה.

דמי הניהול המקסימליים בקופת הגמל להשקעה עומדים על 4% מההפקדות ו-1.05% מהחיסכון שנצבר, אך דמי הניהול בפועל נמוכים יותר.

דמי הניהול שנתקלנו בהם עד כה בכל הקשור לקופות הגמל להשקעה נעים סביב ה-0.7%, כאשר במסלולי ההשקעה הפאסיביים ניתן לקבל גם דמי ניהול נמוכים יותר.

דמי הניהול הללו דומים לדמי הניהול המקובלים בקרנות ההשתלמות וקופות הגמל הרגילות, ונמוכים יותר מדמי הניהול המקובלים לפוליסות חיסכון.

כלכליסט - דמי ניהול בקופות גמל להשקעה מול פוליסות חיסכון

ג. מסלולי ההשקעה בקופות הגמל להשקעה

מסלולי ההשקעה שמציעות קופות הגמל השונות הם אחד הגורמים החשובים ביותר לתשואה לאורך זמן.

נכון להיום רוב מסלולי ההשקעות שמציעים מנהלי קופות הגמל להשקעה דומים, ולכן הם ברוב המקרים לא מהווים פרמטר לבחירה בקופה כזו או אחרת.

מצד שני ניתן למצוא בחלק מבתי ההשקעות מסלולים ייחודיים כגון מסלול השקעה מחקה מדד נדל"ן מניב של IBI, ואנו מאמינים שנראה מסלולים מעניינים נוספים במהלך הזמן.

עקב החשיבות הגדולה שבבחירת מסלול ההשקעה המתאים עבורכם – נייחד לנושא בחירת המסלול את סעיף 3.

שיקול נוסף הרלוונטי לחלק מהמשקיעים – האפשרות לקחת הלוואה מקופת הגמל להשקעה

יתרון מעניין של קופת הגמל להשקעה על פני חלק ממוצרי החיסכון האחרים הוא האפשרות לקבל הלוואה מקופת הגמל להשקעה, בגובה של עד 80% מהכספים המופקדים בה ולתקופה של 7 שנים, בריבית אטרקטיבית, כאשר כספי הקופה משמשים כבטוחה להלוואה.

מכיוון שלא כל מנהלי קופות הגמל להשקעה מאפשרים כיום לקחת הלוואה כזו, מדובר בפרמטר שחשוב לקחת בחשבון עבור החוסכים שמעוניינים בכך (קראו כאן אילו בתי השקעות מאפשרים לקחת הלוואה מקופת גמל להשקעה).

חשוב! 3 הפרמטרים המרכזיים להשוואה בין קופות גמל להשקעה הם: תשואה, דמי ניהול, רמת השירות וסוגי מסלולי ההשקעה שהקופה מציעה.

 

3. באיזה מסלול השקעה לבחור?

מסלולי ההשקעה שמציעות מנהלי קופות הגמל השונות די דומים, ומתחלקים ל-5 קבוצות: מסלול כללי, מסלול מניות, מסלול אג"ח, מסלול המשלב מניות ואג"ח ומסלול שקליים (הערה לחובבי ההשקעות העצמאיות – החוק לא מאפשר כיום לנהל קופת גמל להשקעה באופן עצמאי במסלול IRA).

בתוך הקטגוריות הללו של המסלולים ניתן למצוא בחלק מקופות הגמל מסלולים פאסיביים, שבהם מתבצעת ההשקעה באמצעות קניית מוצרים פיננסיים העוקבים אחר מדדי מניות, ולא מניות ספציפיות.

למסלולים הפאסיביים 2 יתרונות – דמי ניהול זולים יותר, ומגוון של מחקרים כלכליים שמראים שברוב המקרים מנהלי השקעות לא מצליחים להשיג תשואות טובות יותר ממדדי המניות עצמם.

אז איזה מסלול השקעה כדאי לי לבחור בקופת הגמל להשקעה?

התשובה לשאלה הזו היא כמובן אינדיבידואלית, אבל אנחנו ניתן כאן כמה כללים מנחים שיכולים לעזור לכם בהחלטה:

1. המחקרים הכלכליים וההיסטוריה מראים שככל שהחיסכון הוא לטווח ארוך יותר, קיים יתרון לחיסכון באפיקים מנייתיים, המשיגים לאורך זמן תשואות גבוהות יותר מהאפיקים הסולידיים (מסלול אג"ח, ומסלול שקלי).

2. בגלל ששווקי המניות והאג"ח חוו בשנים האחרונות עליות יפות, רמת הסיכון בהשקעות לטווח קצר (עד 5 שנים) גם במסלולי המניות וגם במסלולי האג"ח גבוהה יחסית, ומומלץ לדעתנו להתייעץ עם יועץ השקעות לפני שמשקיעים סכומים גדולים לטווח קצר בקופת הגמל להשקעה.

3. חיסכון באמצעות הפקדות חודשיות קבועות מקטין את רמת הסיכון בהשקעה, ובחיסכון לטווח הבינוני והארוך במסלולים מנייתיים הוא מוכיח את עצמו כיעיל מאוד.

את רשימת מסלולי ההשקעה צירפנו בתחתית עמוד זה

חשוב! בחירת מסלול ההשקעה הנכון היא אחד הגורמים המרכזיים ביותר על התשואה והחיסכון העתידי שלכם בקופה

קבלת הצעות לקופת גמל להשקעה

לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

4. קופת הגמל להשקעה מול מוצרי החיסכון האחרים – יתרונות וחסרונות

א. קופת הגמל להשקעה מול קופות הגמל לחיסכון (קופות הגמל "הרגילות" לחיסכון לפנסיה)

עד שנת 2006 היו קופות הגמל מכשיר חיסכון לטווח הבינוני, שאפשר חיסכון פטור ממס רווח הון לתקופה של 15 שנים לפחות.

בשנת 2006 החליט משרד האוצר לשנות את תקנון קופות הגמל, בניסיון לא מאוד מוצלח לעודד את החיסכון לפנסיה, והגדיר שניתן למשוך את הכספים מקופות הגמל רק בגיל 60, ואילו משיכה מוקדמת יותר תגרור קנס של 35% על הרווחים.

קופות הגמל האלה נקראות היום "קופות גמל לחיסכון" כדי להבחין בינן ובין קופות הגמל להשקעה.

לעומת זאת, קופת הגמל להשקעה, שהושקה בנובמבר 2016, אינה נחשבת כמוצר חיסכון פנסיוני, כך שהיא אינה כוללת הטבות מס בשלב ההפקדה והפטור ממס רווח הון מותנה במשיכת הכספים אחרי גיל 60 בלבד, כקצבה (כלומר – לא כסכום הוני).

מצד שני, הכספים הנחסכים בקופת הגמל להשקעה נזילים וניתן למשוך אותם בכל עת ללא קנס – יתרון משמעותי לחוסכים המחפשים אפיקי חיסכון יעילים וזולים לטווח הבינוני והארוך.

תקרת ההפקדה בקופת הגמל להשקעה עומדת על 70,281 ש"ח בשנה לאדם (הנתון נכון לשנת 2018 – התקרה צמודה למדד ומתעדכנת אחת לשנה ואגב, אולי תוגדל בעתיד ל-150 אלף ש"ח), ומאפשרת גמישות רבה ללקוחות בניהול חסכונותיהם.

לעומת זאת בקופת הגמל לחיסכון אין תקרת השקעה וניתן להפקיד בה כל סכום.

בנוסף, הגדירה המפקחת על הביטוח, כי ניתן יהיה להצטרף לקופת הגמל להשקעה באופן עצמאי ובצורה דיגיטלית.

 קופות גמל עד 2006קופות גמל אחרי 2006קופת הגמל החדשה
תקופת חיסכוןלפחות 15 שניםלפחות עד גיל 60אין הגבלה - הכסף נזיל
הטבות מסהטבת מס על ההפקדות ופטור ממס על הרווחים, עד תקרת ההפקדההטבת מס על ההפקדות ופטור ממס על הרווחים, עד תקרת ההפקדהפטור ממס על הרווחים למושכים את הכסף לאחר גיל 60
אפיקי השקעה100% בשוק ההון100% בשוק ההון100% בשוק ההון
קנס על משיכה מוקדמת35% מהרווחים35% מהרווחיםאין קנס

 

ב. קופת הגמל להשקעה מול פוליסות החיסכון של חברות הביטוח

בשנים האחרונות מציעות תוכניות החיסכון בבנקים ריבית אפסית, שיצרה תסכול אצל חוסכים רבים.

לאור הצורך באפיק חיסכון שיכול להשיג תשואות טובות יותר, השיקו חברות הביטוח מוצר הנקרא "פוליסת חיסכון", שבאמצעותו ניתן לחסוך את הכספים במגוון מסלולי השקעה, תוך שמירה על נזילות מלאה של הכסף, ואפשרות לעבור בין מסלולי השקעה מבלי שהדבר יחייב תשלום מס על רווחי ההון שהצטברו בפוליסה.

בזכות  התשואות היפות שהשיגו שוקי המניות בשנים האחרונות, נהנו גם החוסכים בפוליסות החיסכון מרווחים יפים, והיקף הכספים שהוזרם לפוליסות החיסכון, בעידוד חברות וסוכני הביטוח, הלך וגדל והגיע להיקף של כ-20 מיליארד ש"ח.

נקודת התורפה העיקרית של פוליסות החיסכון הייתה עד כה דמי הניהול הגבוהים יחסית שהן גבו – בין 2%-1%, אך בהעדר אלטרנטיבה ובזכות התשואות הגבוהות, הסכימו החוסכים לשלם את דמי הניהול הגבוהים.

קופת הגמל החדשה מציעה למעשה את אותם היתרונות שמציעות פוליסות החיסכון בתוספת 2 בונוסים משמעותיים –

1. פטור ממס רווח הון על כספים שימשכו החוסכים לאחר גיל 60, בתנאי שימשכו את הכספים כקצבה (כלומר – כתוספת לקצבת הפנסיה). חישוב סכום הקצבה יתבצע בדומה לאופן חישוב קצבת הפנסיה בקרן הפנסיה.

2. דמי ניהול נמוכים יותר מדמי הניהול הנהוגים כיום בפוליסות החיסכון. תיקרת דמי הניהול של קופת הגמל החדשה היא 1.05% מהצבירה ו-4% מההפקדה, בדומה לתקרת דמי הניהול הקיימת בקופות הגמל האחרות, אך דמי הניהול בפועל קרובים לדמי הניהול הממוצעים בקופות הגמל הרגילות ובקרנות ההשתלמות (ממוצע של כ-0.7% מהצבירה ו-0% מההפקדות ברוב בתי ההשקעות, ו-0.9% מהצבירה ו-2% מההפקדות בילין לפידות).

 פוליסות חיסכוןקופת הגמל החדשה
תקופת חיסכוןאין הגבלה - הכסף נזילאין הגבלה - הכסף נזיל
הטבות מסתשלום מס במועד משיכת הכספים בלבד- תשלום מס במועד משיכת הכספים בלבד
- פטור ממס על הרווחים למושכים את הכסף לאחר גיל 60
ניוד הכסף בין חברותלא ניתןניתן
קנס על משיכה מוקדמתאין קנסאין קנס

חשוב! היתרונות המרכזיים של קופת הגמל להשקעה על פני פוליסת החיסכון – עלויות נמוכות יותר ואפשרות לניוד הכספים בין מנהלי כספים שונים

 

ג. קופת גמל להשקעה מול קרנות הנאמנות ותעודות הסל

קרנות הנאמנות ותעודות הסל מאפשרות מגוון רחב מאוד של מסלולי השקעה, ובאמצעותן מנוהלים היום מרבית כספי ההשקעות של הציבור – מעל 350 מיליארד ש"ח (לעומת 20 מיליארד ש"ח בפוליסות החיסכון כאמור).

למרות הפופולריות הרבה של קרנות הנאמנות ותעודות הסל, קיימים מספר חסרונות להשקעה באמצעות אפיקים אלה – דמי הניהול גבוהים בדרך כלל, ולהם יש להוסיף את דמי ניהול תיק ניירות הערך בבנק ואת העלויות הנלוות לקנייה והמכירה שלהן.

חסרון משמעותי נוסף של קרנות הנאמנות ותעודות הסל לעומת קופת הגמל להשקעה, הוא שהן חייבות בתשלום מס רווחי הון בכל מעבר בין מסלולי השקעה, או בין חברות ניהול.

בנוסף לכך, ניתן לקחת מקופת הגמל להשקעה הלוואה בתנאים אטרקטיביים (פריים / פריים מינוס חצי), בגובה 80% מכספי הקרן ולתקופה של 7 שנים (בדומה להלוואות בקרנות ההשתלמות).

חשוב! היתרונות המרכזיים של קופת הגמל להשקעה על פני קרנות נאמנות ותעודות סל – האפשרות לדחות את תשלום המס עלויות נמוכות יותר והאפשרות לקחת הלוואה מקופת הגמל

 

ד. קופת גמל להשקעה מול תוכנית חיסכון בבנק

הריבית שמציעות תוכניות החיסכון בבנקים כיום אפסיות, והכספים עדיין אינם נזילים. לעומת זאת, בקופת הגמל להשקעה יש אפשרות להשגת תשואות יפות באמצעות השקעה בשוק ההון ובנכסים לא סחירים נוספים.

גלעד אלטשולר, מנכ"ל בית ההשקעות אלטשולר שחם, מעריך שפער התשואות בין קופת הגמל להשקעה והחיסכון בבנקים יכול להגיע עד 42%.

 

ה. קופת גמל להשקעה מול קרן השתלמות

מוצר החיסכון היחיד בשוק שיש לו יתרונות משמעותיים על פני קופת הגמל להשקעה הוא קרן ההשתלמות, שנהנית מהטבות מס משמעותיות שלא קיימות בקופת הגמל להשקעה.

הטבות המס בקרן ההשתלמות כוללות הטבות מס בשלב ההפקדה וכן פטור ממס רווח הון על התשואות המצטברות לחיסכון. הטבות אלה הופכות את קרן ההשתלמות למוצר החיסכון מעולה, כנראה הטוב ביותר שקיים היום.

אבל לקרן ההשתלמות 3 חסרונות שמגבילים את החיסכון בה:

1) הטבות המס בקרן ההשתלמות מוגבלות להפקדות עד תקרה של כ-18,240 ש"ח (נכון לשנת 2018).

2) בעוד שעצמאים יכולים לפתוח ולהפקיד לקרנות השתלמות באופן חופשי, שכירים יכולים להפקיד לקרן השתלמות רק במידה שהמעסיק שלהם אישר להם קרן השתלמות במסגרת הסכם השכר שלהם.

3) כספי החיסכון בקרן ההשתלמות נזילים רק לאחר 6 שנות חיסכון.

המגבלות הללו משאירות את קופת הגמל להשקעה כמוצר החיסכון הטוב ביותר עבור שכירים שאין להם קרן השתלמות, או לחילופין להפקדות של שכירים ועצמאים בסכומים שהם מעבר לתקרת ההפקדה השנתית לקרן ההשתלמות.

 

ו. חיסכון לילדים באמצעות קופת הגמל להשקעה

קופת הגמל החדשה מהווה אפיק חיסכון אטרקטיבי מאוד להורים עבור ילדיהם, בזכות כל היתרונות שפירטנו כאן.

בהתאם לכך, החליט משרד האוצר, שהיא תהווה את ברירת המחדל לניהול כספי קופת החיסכון לכל ילד שתושק בינואר 2017 (לילדים מתחת לגיל 15).

ואכן, גם אנחנו חושבים שעבור הורים שכירים זוהי החלופה הטובה ביותר כיום לחיסכון עבור ילדיהם. להורים עצמאיים לעומת זאת, יש אפשרות נוספת ואף טובה יותר, בדמות קרן ההשתלמות לעצמאים.

 

5. איך להשתמש בקופת הגמל להשקעה כמקלט מס?

קופת הגמל להשקעה יכולה לשמש כמעין מקלט מס, שבו נהנים החוסכים מדחיית המס למועד המשיכה, או מהפטור על מס רווחי הון במידה וימתינו עם משיכת הכספים לגיל הפרישה (החל מגיל 60).

שווי הטבות המס הללו יכול להגיע לסכומים גדולים מאוד, בהתאם להיקף הכספים שיופקדו לקופת הגמל להשקעה, ולהיקף רווחי ההון שיצטברו בה. הפקדה מקסימלית של 70,281 ש"ח לחוסך (התקרה נכון לשנת 2018), לאורך עשרות שנים יכולה כמובן להצטבר לסכומים משמעותיים מאוד, והטבות המס – בהתאם.

חשוב! משפחה של 5 נפשות יכולה לפתוח קופת גמל להשקעה עבור כל בן משפחה ולהפקיד בסה"כ עד סכום של כ-351,000 ש"ח בשנה, כל שנה.

 

סיכום

קופת הגמל להשקעה לא נועדה להתחרות באפיקי החיסכון הפנסיוניים הקיימים – קרן הפנסיה, ביטוח המנהלים, קרנות ההשתלמות וקופות הגמל הקיימות, אלא להגדיל את התחרות בשוק החיסכון לטווח הבינוני.

מצד שני בכל הקשור לחיסכון עצמאי לטווח הקצר, הבינוני והארוך מדובר במוצר מעולה עם יתרונות ברורים למול תוכניות החיסכון בבנקים, פוליסות החיסכון של חברות הביטוח, קרנות הנאמנות ותעודות הסל, ולהערכתנו הוא צפוי (ובצדק) להוביל את שוק החיסכון בשנים הקרובות.

קבלת הצעות לקופת גמל להשקעה

לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

קופת גמל להשקעה – כל מסלולי ההשקעה בבתי ההשקעות וחברות הביטוח

חברה מנהלתסוג מסלולשם מסלול
אי בי איאג''ח משולב מניותאי.בי.אי. גמל להשקעה פאסיבי – מדדי אג''ח עד 10% במדדי מניות
אי בי אימניותאי.בי.אי. גמל להשקעה פאסיבי מחקה מדד S&P 500
אי בי אימניותאי.בי.אי. גמל להשקעה מניות
אי בי אימניותאי.בי.אי. גמל להשקעה פאסיבי - מדדי מניות
אי בי איכלליאי.בי.אי. גמל להשקעה כללי
אי בי איכלליאי.בי.אי. גמל להשקעה פאסיבי - כללי
אינפיניטימניותאינפיניטי גמל להשקעה מניות
אינפיניטיאג''ח משולב מניותאינפיניטי גמל להשקעה אג''ח עד 15% מניות
אינפיניטיכלליאינפיניטי גמל להשקעה כללי
אלטשולר שחםאג''ח משולב מניותאלטשולר שחם חיסכון פלוס אג''ח עד 15% במניות
אלטשולר שחםשקליאלטשולר שחם חיסכון פלוס כספי
אלטשולר שחםמניותאלטשולר שחם חיסכון פלוס מניות
אלטשולר שחםכלליאלטשולר שחם חיסכון פלוס כללי
אלטשולר שחםאג''חאלטשולר שחם חיסכון פלוס אג''ח ללא מניות
אנליסטשקליאנליסט קופת גמל להשקעה שקלי טווח קצר
אנליסטכלליאנליסט קופת גמל להשקעה פאסיבי כללי
אנליסטאג''חאנליסט קופת גמל להשקעה אג''ח
אנליסטמניותאנליסט קופת גמל להשקעה מניות
אנליסטכלליאנליסט קופת גמל להשקעה כללי
אנליסטאג''ח משולב מניותאנליסט קופת גמל להשקעה אג''ח עד 20% מניות
אקסלנסכלליאקסלנס גמל להשקעה כללי פאסיבי
אקסלנסכלליאקסלנס גמל להשקעה כללי
אקסלנסמניותאקסלנס גמל להשקעה מניות פאסיבי
אקסלנסאג''ח משולב מניותאקסלנס גמל להשקעה אג''ח עד 15% מניות
אקסלנסאג''חאקסלנס גמל להשקעה אג''ח ללא מניות
הראלאג''ח משולב מניותהראל גמל להשקעה מסלול אג''ח משולב עד 10% במניות
הראלמניותהראל גמל להשקעה מסלול מניות
הראלשקליהראל גמל להשקעה מסלול שקלי טווח קצר
הראלכלליהראל גמל להשקעה מסלול כללי
הראלאג''ח משולב מניותהראל גמל להשקעה מסלול אג''ח משולב עד 20% במניות
ילין לפידותכלליילין לפידות קופת גמל להשקעה מסלול כללי
ילין לפידותאג''חילין לפידות קופת גמל להשקעה מסלול אג''ח עד 10% מניות
ילין לפידותאג''חילין לפידות קופת גמל להשקעה מסלול אג''ח עד 20% מניות
ילין לפידותאג''חילין לפידות קופת גמל להשקעה מסלול אג''ח ממשלות
ילין לפידותמניותילין לפידות קופת גמל להשקעה מסלול מניות
כללאג''חכלל גמל לעתיד מסלול אג"ח
כללאג''חכלל גמל לעתיד אג"ח ממשלת ישראל
כללאג''ח משולב מניותכלל גמל לעתיד אג"ח עד 15% מניות
כללהלכהכלל גמל לעתיד מסלול הלכה
כללכלליכלל גמל לעתיד כללי
כללמניותכלל גמל לעתיד מניות
כללשקליכלל גמל לעתיד שקלי טווח קצר
מגדלאג''חמגדל גמל להשקעה אג''ח ממשלתי ישראל
מגדלשקלימגדל גמל להשקעה שקלי טווח קצר
מגדלאג''ח משולב מניותמגדל גמל להשקעה אג''ח עד 10% מניות
מגדלמניותמגדל גמל להשקעה מניות
מגדלכללימגדל גמל להשקעה כללי
מיטב דשאג''ח משולב מניותמיטב דש גמל להשקעה מסלול אג''ח עד 20% מניות
מיטב דשמניותמיטב דש גמל להשקעה מסלול מניות
מיטב דשכללימיטב דש גמל להשקעה מסלול כללי
מיטב דשאג''ח משולב מניותמיטב דש גמל להשקעה מסלול אג''ח עד 10% מניות
מיטב דשכללימיטב דש גמל להשקעה מסלול פאסיבי - כללי
מיטב דששקלימיטב דש גמל להשקעה מסלול שקלי טווח קצר
מיטב דשמניותמיטב דש גמל להשקעה מסלול פאסיבי - מדדי מניות
מנורהאג''חמנורה גמל להשקעה אג''ח
מנורהאג''ח משולב מניותמנורה גמל להשקעה פאסיבי - מדדי אג''ח עד 25% במדדי מניות
מנורהכללימנורה גמל להשקעה כללי
מנורהמניותמנורה גמל להשקעה פאסיבי - מדדי מניות
מנורהשקלימנורה גמל להשקעה שקלי טווח קצר
מנורהכללימנורה גמל להשקעה הלכה
פסגותאג''חפסגות גמל להשקעה אג''ח
פסגותמניותפסגות גמל להשקעה מניות
פסגותכלליפסגות גמל להשקעה כללי
פסגותאג''חפסגות גמל להשקעה אג''ח קונצרני
פסגותאג''ח משולב מניותפסגות גמל להשקעה אג''ח עד 10% מניות

קבלת הצעות לקופת גמל להשקעה

לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

14 מחשבות על “קופת גמל להשקעה – כל מה שצריך לדעת

 1. כתבה מעולה, אבל חסרים מספר מילות מפתח בכמה פסקאות הפוגמים בהבנת רצף הדברים.
  כמו כן היה חסר בטבלה מהו גובה החיסכון המינימלי האפשרי בכל קופת גמל להשקעה ?
  והאם ניתן לחסוך בקרן השתלמות גם לילדים לטווח הארוך ?

 2. היי אשר,
  1. אשמח שתפנה אותי לפסקאות שאינן מובנות כדי שנוכל לתקן אותן.

  2. מבחינה חוקית אין סכום הפקדה מינימלי בקופת הגמל להשקעה. מהבחינה הפרקטית הסכומים משתנים בין סוכן לסוכן, בין חברה לחברה ובין לקוח ללקוח…

  3. את קרן ההשתלמות ניתן לפתוח על שם האדם בעל ההכנסה בלבד, אך בהחלט אפשר לייעד את כספי החיסכון בקרן ההשתלמות לטובת הילדים. "טריק" שיכול לעזור בניהול קרנות ההשתלמות המיועדות לילדים הוא לרשום את שם הילד כמוטב בקרן.

  בהצלחה,
  רני

 3. מאמר מקיף ויסודי בנושא, תודה
  בכל זאת כמה דברים:
  1) הטבת המס בעת משיכה לאחר גיל 60. אמנם מצויין פעם בודדת אבל לא מודגש עניין הפטור *רק* במשיכה כקצבה חודשית.בכל מקרה אין הסבר כלל על גובה הקצבה הצפויה ומשכה: איך מחושב, מקדמים וכו'.
  2) המיסוי בעת משיכה מקופות גמל הוא לידיעתי 25% על הרווח הריאלי, לא 35%
  3) איך מתבצעת הפקדה עבור כמה תעודות זהות במשפחה? כקופה משותפת או חשבונות נפרדים?
  4) דמי הניהול המצויינים למעלה (כשמצויינים) הם הנומינליים שבתי השקעות מפרסמים. בפועל הם נמוכים יותר ומדובר לפחות על טווח של דמי ניהול אם מתמקחים (ר' מקרה מועדון 'חבר'). בנוסף דמי הניהול צפויים להיות נמוכים יותר במקרה של קופות פסיביות. בקיצור היה טוב לפרסם את טווח דמי הניהול הידוע פר בית השקעות לטובת המתלבטים… אם יש בידיכם נתונים כאלה.
  5) כדי לבחור קופת גמל אתם ממליצים "לבחור את 3-4 בתי ההשקעות שנמצאים בפסגת רשימת התשואות בחמש השנים האחרונות, לוודא שהסיכון שלהם סביר (מדד שארפ גבוה מ-1 בדרך כלל) ולעבור לסעיף דמי הניהול". מאידך הכלי הידידותי להשוואה שפיתחתם ושאתם מפנים אליו (אכן ידידותי! כל הכבוד) אינו מכיל את הפרמטר של מדד שארפ. וגם את דמי הניהול ניתן לראות רק אם לוחצים על "איך חישבנו" – לא מאוד נוחץ ובכל מקרה רשימת הקופות היא עבור קופות גמל באופן כללי ולא אלו שרלבנטיות לסוג ההשקעה הזה. (אגב, הלינק שרשמתם כאן בהפניה לגמל-נט של משרד האוצר אינו נכון)

 4. היי גם אופטימי,
  אחלה הערות. תודה רבה!

  1) מעולה. צודק. הדגשתי את התנאי למשיכה כקצבה, והוספתי הפנייה להסבר לגבי אופן חישוב קצבת הפנסיה במדריך הרלוונטי (כדי לא העמיס יותר מדי במדריך הזה – גם ככה הוא ארוך למדי).

  2) נכון – המיסוי בקופת הגמל להשקעה הוא 25% מהרווח הריאלי. ה-35% שכתבתי מתייחסים לקנס על משיכה מוקדמת של כספים מקופת הגמל לחיסכון (קופת הגמל הפנסיונית). בכל מקרה – שיניתי את הניסוח כדי שיהיה ברור יותר.

  3) החיסכון בקופת הגמל להשקעה לבני משפחה שונים מתבצע בקופות גמל שונות – קופה אחת (לפחות) לכל ת.ז.

  4) ממה שאני מכיר קשה מאוד לקבל דמי ניהול של פחות מ-0.7% בקופות הגמל להשקעה המנוהלות באופן אקטיבי (רוב הקופות בשוק). מסכים איתך שבקופות גמל פסיביות ניתן לקבל דמי ניהול נמוכים יותר, אך היקף הכספים המופקדים במסלולי ההשקעה האלה נמוכים יחסית (ונתת לי כאן רעיון מצוין לפוסט נוסף על ההבדל בין מסלולים אקטיביים ופסיביים והיתרונות והחסרונות של כל סוג מסלול).

  לגבי התארגנות לקבלת דמי ניהול נמוכים יותר כקבוצה – חוץ מ'חבר' אני לא מכיר עדיין משהו כזה. אם יש לך מידע נוסף – אשמח להתעדכן.

  5) צודק. התלבטנו אם להוסיף את מדד שארפ, אבל לא רצינו להעמיס על כלי ההשוואה. הורדנו לא מעט פרמטרים כדי שיהיה ידידותי ככל האפשר. אבל נחשוב שוב אם אפשר לשלב את מדד שארפ בצורה חכמה כלשהי.
  לגבי הקופות המופיעות ברשימה – כרגע אין עדיין נתוני תשואות לטווח של שנה בקופות הגמל להשקעה, אז אנחנו מציגים את קופות הגמל הרגילות, מכיוון שאופן ניהול הכספים צפוי להיות דומה מאוד. אגב, גם הנתונים שהציג משרד האוצר באתר החיסכון לכל ילד שלו לגבי התשואות בקופות הגמל היו של קופות הגמל לחיסכון ולא של קופות הגמל להשקעה.
  ודמי הניהול משוקללים בתשואה נטו שאנחנו מציגים – במטרה "לחסוך" למשתמשים שלב בהשוואה…

  ושוב – תודה רבה על ההערות החשובות והתורמות.

  אחלה יום,
  רני

 5. שלום רב,
  נהנתי לקרוא את ההסבר ועזר לי מאד להחליט על קרן גמל שאני מעוניין להשקיע בה.
  רציתי לדעת האם אפשר לקבל הסבר מהו מדד שארפ?
  תודה רבה מראש.

 6. היי נח,
  אני שמח לשמוע.
  מדד שארפ נועד להציג ביצועים של מנהל השקעות תוך שיקלול התשואה ורמת הסיכון.
  המדד מציג את התשואה לכל "יחידת סיכון", וככל שהוא גבוה יותר – ביצועי מנהל ההשקעות טובים יותר.

  חישוב המדד מתבצע בצורה הזו: תשואת התיק הממוצעת לחודש (בדרך כלל), בניכוי הריבית חסרת הסיכון, חלקי סטיית התקן של התשואות החודשיות.

  ככלל מדד שארפ נחשב טוב כאשר הוא מעל 1.

  חשוב לי לציין שהסתמכות על מדד שארפ בלבד לא מומלצת, מאחר שיש לו מספר חסרונות – ובעיקר חוסר יכולת "להתמודד" עם תשואות שליליות שגורם לסטיות משמעותיות בקרנות תנודתיות.

  בהצלחה,
  רני

 7. כמו שאמרו לפניי, תודה על מדריך מאד אינפורמטיבי ויסודי.
  2 שאלות ברשותך:
  1. אמא שלי בת 56 עם כסף נזיל. במידה ותחסוך בקופת גמל להשקעה ותשחרר את הקופה בגיל 60, בכדי לא לשלם את המס על הרווח, האם היא תוכל לקבל את הקופה רק כקצבה? עפ"י איזה מקדם תחושב הקצבה החודשית?
  2. במידה ויש לי סכום של כ- 70,000 מושקע בבנק בקרנות נאמנות של ילין לפידות ואנליסט, האם היית ממליץ להוציא את הכסף ולהעביר לקופת גמל להשקעה (אני אצטרך את הכסף נזיל בעוד כשנה)?
  מנגד, אני במהלך רכישה של דירה, אולי עדיף בכלל לשלם את הסכום לקבלן ולחסוך את ההצמדה העתידית למדד תשומות הבנייה?
  תודה מראש

 8. היי,
  שאלות מורכבות יש לך… :-)

  1. אם היא רוצה פטור מלא ממס רווח הון היא אכן צריכה לקבל את הכסף כקצבת פנסיה. המקדם יחושב בהתאם למה שיופיע בתקנון קרן הפנסיה ממנה היא תמשוך את הקצבה בעת הפרישה.

  2. תלוי מהו הרווח שכבר צברת בקרנות, מהן עלויות המכירה, כמה אתה חובב סיכון ועוד. ובכלל – אם הכסף מיועד לרכישת דירה בשנה הקרובה צריך לחשוב טוב אם נכון בכלל שיהיה מושקע עכשיו בשוק ההון. בכל מקרה – בכל הנוגע לשאלה הזו אני ממליץ בחום לשבת על הנושא עם איש מקצוע – יועץ השקעות/יועץ פיננסי.

  בהצלחה,
  רני

 9. היי,
  קודם כל תודה על המדריך המעולה, מאוד מפורט ומסביר הכל בצורה פשוטנית

  האם יש יתרון כלשהו בהצטרפות לקופת גמל להשקעה דרך סוכן הביטוח שלי ממקום העבודה? האם דמי הניהול יהיו גבוהים יותר אם אצטרף באמצעות סוכן או אם אצטרף דיגיטלית באופן עצמאי?

 10. היי אבנר,
  תודה רבה. כיף לשמוע.

  קופת גמל להשקעה היא בדרך כלל מוצר פשוט יחסית לניהול ולא מצריך שירות מורכב.
  הייתי הולך על מי שנותן את ההצעה הכי טובה – לפעמים בצורה ישירה מקבלים דמי ניהול קצת יותר נמוכים ולפעמים יש לסוכן הטבה מיוחדת מאחד מבתי ההשקעות.

  ההצטרפות הדיגיטלית היא בדרך כלל לפי דמי ניהול של 0.7% (אי בי אי מציעים קצת פחות כשמצטרפים באופן ישיר דרך כלי ההשוואה שלנו – 0.5% למסלולים פסיביים ו-0.65% למסלולים בניהול אקטיבי).

  בקיצור – שווה לעשות קצת "שופינג" ולראות אילו הצעות אתה מקבל.

  בהצלחה,
  רני

 11. היי,
  משהו לא ברור לי:
  אם אני משתמשת בקופת גמל להשקעה כמנגנון חסכון רגיל לכל דבר (במקום לחסוך בקרן נאמנות/ בנק…),
  ונניח אני מפקידה בתחילת כל שנה 70K, בהתאםלתקרה,
  האם זה מונע ממני להשתמש בקופת גמל בתור מנגנון החסכון לפנסיה? כלומר, במקום קרן פנסיה/ביטוח מנהלים, לבחור באופציה של קופת גמל ולהנחות את המעסיק שלי להפקיד בקופת גמל?
  או שזה שתי קופות שונות?

  תודה

 12. היי רותם,
  קופת גמל להשקעה לא נחשבת מבחינת החוק כמוצר חיסכון פנסיוני, בגלל הנזילות שלה.
  כלומר – לא ניתן להפקיד אליה במקום קרן פנסיה / ביטוח מנהלים וכו'.

  בהצלחה,
  רני

כתוב/כתבי תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות