ביטוח אובדן כושר עבודה – כל מה שצריך לדעת

ריכזנו כאן את כל מה שאתם באמת צריכים לדעת כדי לקבל החלטות כלכליות מעולות. קראו ותוך כמה דקות תוכלו להתחיל לחסוך ולהבטיח לכם ולמשפחתכם עתיד כלכלי טוב יותר.

ביטוח אובדן כושר עבודה לכולם

השורה התחתונה

ביטוח אובדן כושר עבודה הוא אחד הביטוחים החשובים ביותר שקיימים, אך לרוב הוא אינו מקבל את תשומת הלב הראויה. מדובר בביטוח זול יחסית, שיכול למנוע מיכם וממשפחתכם להיקלע למצוקה כלכלית במקרה של נכות.

מה אתם חייבים לדעת על ביטוח אובדן כושר עבודה?

1. ביטוח אובדן כושר עבודה יאפשר לכם במקרה של נכות לקבל קיצבה חודשית, בסכום של עד 75% מההכנסה הממוצעת שלכם, עד שמצבכם ישתפר או עד שתגיעו לגיל פרישה.
2. ביטוח אובדן כושר עבודה כלול ברמה מסויימת בכל קרנות הפנסיה, ניתן לרכישה במסגרת ביטוח המנהלים או באופן פרטי, ולחלק מהעובדים – הוא ממומן על ידי המעסיק כחלק מהטבות השכר.
3. חשוב מאוד להגדיר את העיסוק שלכם באופן המדוייק ביותר, כדי שלא תמצאו את עצמכם עושים הסבה מקצועית כפויה באדיבות חברות הביטוח...
4. אתם לא מתחילים מכולם – במקרה של אובדן כושר עבודה תהיו זכאים לקצבאות מביטוח לאומי, אך התמיכה שתקבלו מביטוח לאומי מוגבלת, וברוב המקרים קשה מאוד להתקיים רק באמצעותה.
5. ביטוחי אובדן כושר עבודה עברו שינויים ושיפורים רבים במשך השנים, ולבעלי פוליסות ותיקות שבריאותם תקינה מומלץ לעבור לפוליסה חדשה.
6. יש לא מעט תוספות שניתן להוסיף לפוליסת אובדן כושר עבודה. מה אתם באמת צריכים?
7. טיפ אחרון - הדרך הזולה ביותר לרכוש ביטוח אובדן כושר עבודה מורחב, היא להחזיק את הרובד הבסיסי במסגרת קרן הפנסיה, ולהרחיב אותו באמצעות כיסוי משלים (''מטריה'') בעלות נמוכה יחסית של כמה עשרות ₪ בחודש.

קבלו הצעות לביטוח אובדן כושר עבודה
מ-3 סוכנים מומלצים
השוו, ותתחילו לחסוך:

לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

ביטוח אובדן כושר עבודה - המדריך השלם

1. מה זה ביטוח אובדן כושר עבודה?

בבסיסו מיועד ביטוח אובדן כושר העבודה להגן על המבוטח מפני מקרה בו יאבד את יכולתו לעבוד באופן זמני או קבוע, אם בשל תאונה ואם בשל מחלה.

בגלל שהמצב של אובדן כושר העבודה יכול להיות ממושך מאוד (עשרות שנים במקרים מסויימים), המשמעות הכלכלית של ביטוח זה יכולה להיות עצומה עבור המבוטח, ולמעשה להציל את משפחתו מקושי כלכלי גדול, לצד הקושי הרגשי בטיפול בקרוב הנמצא במצב זה.

ההגדרה של מצב אובדן כושר העבודה משתנה בין הפוליסות השונות של ביטוח אובדן כושר העבודה (או כיסוי למקרה נכות כפי שהוא מכונה בקרן הפנסיה), ואנחנו נסקור את ההבדלים בין הפוליסות הללו בהמשך המדריך.

2. מי צריך ביטוח אובדן כושר עבודה?

המספרים הבאים הולכים להישמע לכם מוגזמים, אבל זו המציאות הסטטיסטית כיום - 1 מ-4 יגיעו למצב של אובדן כושר עבודה, זמני או קבוע, לפני יציאתם לפנסיה.

וכפי שכתבנו קודם, המשמעות הכספית של מצב אובדן כושר עבודה ממושך עלולה להיות גדולה מאוד, כך שלמעשה כל אדם המתפרנס מעבודתו צריך להחזיק בביטוח כזה.

לשמחתנו, חלק משמעותי מאוד מתושבי ישראל מבוטחים בביטוח אובדן כושר עבודה (גם אם הם לא תמיד מודעים לכך), במסגרת קרן הפנסיה או ביטוח המנהלים שלהם, וברמה פחותה - גם על ידי הביטוח הלאומי.

9. הרחבות לביטוח אובדן כושר עבודה

אחת המורכבויות הגדולות של ביטוח אובדן כושר העבודה היא ריבוי ההרחבות בתוספת תשלום שניתן לרכוש עם הביטוח. חלק מהרחבות אלה חשובות (לפחות לחלק מהאוכלוסיה), וחלקן האחר... פחות חשובות.

א. פרנצ'יזה

רוב ביטוחי אובדן כושר העבודה כוללים תקופת המתנה של 90 יום עד להתחלת קבלת פיצויי הביטוח. כדי להקל על הפגיעה הכלכלית, הוסיפו חברות הביטוח מנגנון המאפשר לאחר 90 ימי ההמתנה, לקבל פיצויים גם עבור 2 החודשים שלפני תום תקופה ההמתנה.

מנגנון זה, המכונה "פרנצ'יזה", קיים בחלק מהפוליסות באופן מובנה, ובחלקן האחר יש להוסיפו כהרחבה.

התשלומים מבוצעים כאמור רק לאחר תום תקופת ההמתנה, ולאחר שאושר מצב אובדן כושר העבודה על ידי חברת הביטוח או הועדה הרפואית של קרן הפנסיה. תשלומי הפרנצ'יזה מתבצעים בחודשיים שלאחר תקופת ההמתנה, כאשר בכל חודש מקבל המבוטח למעשה פיצוי כספי חודשי כפול.

ב. הרחבה עיסוקית

כמו שכתבנו קודם, הגדרת מצב אובדן כושר העבודה משתנה בהתאם לעיסוקו של המבוטח ערב קרות מקרה הביטוח:

1) הרחבה עיסוקית לעובדי "צווארון לבן" - המבוטח יהיה זכאי לתשלום הפיצויים כל עוד הוא נמצא באובדן כושר עבודה מוחלט לעיסוק הספציפי בו עבד טרם מקרה הביטוח (אך לא מעבר לתום תקופת הביטוח המוגדרת בפוליסה - לרוב גיל 67/70).
2) הרחבה עיסוקית לעובדי "צווארון כחול" - הגדרת העיסוק תהיה לרוב לפי עבודת המבוטח בחמש השנים לפחות לפני קרות מקרה הביטוח. תקופת התשלום תהיה כל עוד המבוטח באובדן כושר עבודה, אך לא יותר משנתיים (ברוב הפוליסות). לאחר מכן המבחן יהיה "לפי עיסוק סביר אחר".

ג. נכות חלקית

תשלום פיצוי חודשי גם למבוטח שאיבד את כושר עבודתו באופן חלקי, בתנאי שהוגדר לו אובדן כושר עבודה של 25% לפחות.

ד. ביטול חריג תאונות עבודה - ביטוח לאומי

ברוב הפוליסות לביטוח אובדן כושר עבודה מקזזת חברת הביטוח מהפיצויים המגיעים ללקוח, את הסכומים שהוא מקבל מהביטוח הלאומי. הרחבת "ביטול חריג תאונת עבודה" מאפשר למבוטח לקבל את מלוא הפיצויים, גם מהפוליסה וגם מהביטוח הלאומי.

ה. הגדלת פיצוי מיוחדת במקרי שיקום וסיעוד

רוב חברות הביטוח משווקות הרחבות המגדילות את הפיצוי למבוטח במקרים שבהם הוא נזקק לסיעוד, או לתהליך שיקום.

קבלו הצעות לביטוח אובדן כושר עבודה
מ-3 סוכנים מומלצים
השוו, ותתחילו לחסוך:
לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר.

הרשמו ותמשיכו לחסוך כל החיים:

פנו אלינו
בכל שאלה:
הרשמו ותמשיכו לחסוך כל החיים:

*תכני האתר מבוססים על מידע שנאסף על ידי צוות האתר ונועדו לשמש ככלי עזר להחלטה בלבד. התכנים באתר אינם מהווים תחליף לייעוץ או תכנון פנסיוני או ביטוחי המותאמים לצרכיו של כל אדם. והם מהווים מידע כללי בלבד.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אהבתם? נשמח אם תשתפו:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *